ZPĚT
 

Mezinárodní kongres Zdraví 2020 Praha >> Členové předsednictva

Amarjeet S Bhamra (Ájurvéda, indická masáž hlavy)

Amarjeet S Bhamra

Velká Británie

 
Jeho královská Výsost Princ z Walesu,
Indický premiér Narendra Modi a Amarjeet S Bhamra
Jeho královská Výsost Princ z Walesu,
Indický premiér Narendra Modi a Amarjeet S Bhamra

V roce 2018 došlo ke spuštění nového partnerství UK-India Tech Alliance, vyhlášeném v Londýně premiérkou Mayovou a premiérem Modim. Na tomto ikonickém seznamu „Nejvlivnějších lidí ve vztazích Spojeného Království a Indie“, kteří pomáhají pozdvihnout vzájemné vztahy na novou úroveň, figuruje také jméno Amarjeet S Bhamra. Amarjeet S Bhamra je iniciátorem a vedoucím tajemníkem Nadstranické skupiny pro indické tradiční vědy (All-Party Parliamentary Group (APPG), prominentním přednášejícím, praktikem a autorem na téma tradičních indických věd, který se výrazně zasadil o setrvání ájurvédy a tradičních věd v centru zájmu partnerské spolupráce mezi Indií a Spojeným královstvím. Dne 18. dubna 2018 dohlížel nad otevřením nového Centra jógy a tradiční indické medicíny (Yoga Centre of Excellence and Indian Traditional Medicine) Jeho královskou Výsostí Princem z Walesu a indickým premiérem Narendrou Modim, které je první celosvětovou sítí svého druhu pro výzkum jógy a ájurvédy, založené na faktech (Evidence-based research).

Věří v holistický přístup zahrnující tělo, mysl a duši, který je zaměřený na léčení příčiny a nikoli pouze symptomu nemoci, a pomáhá tak tělu uvolnit svůj léčivý potenciál. Cílem jakéhokoli celostního/holistického přístupu je, aby pacienti sami převzali kontrolu skrze znalosti a poznání tak, aby měli možnost provést volbu na základě informací a uvážlivého rozhodnutí.

Coby dlouhodobý podporovatel tradiční léčby nedávno inicioval celoevropskou petici s cílem sesbírat jeden milion podpisů (https://www.change.org/p/european-parliament-incorporate-yoga-and-ayurveda-into-european-healthcare) v kampani zaměřené na svobodu volby pro všechny občany Evropské Unie, umožnující přístup k tradičním druhům léčby.

Jeho vzdělávací programy jsou celosvětově známé pro svoji srozumitelnost prezentace a struktury, a jeho charismatický, zábavný styl odborných, vzdělávacích workshopů je vždy nabitý praktickým a duchovním poznáním, poskytujícím studentům úroveň porozumění a odbornosti, které běžně nejsou ve vzdělávacích kurzech, mimo Indii, dostupné.

 

Příspěvek Amarjeeta S Bhamry na videokongresu 20. 6. 2020:

Přepis příspěvku Amarjeeta S Bhamry:

Chtěl bych začít poděkováním za pozvání být ve společnosti tak krásných osobností, které jste byl schopen na toto dnešní setkání přivést dohromady, Tomáši.

Také bych rád tomuto panelu řekl, že za posledních dva a půl roku, od té doby, kdy jsem přišel do kontaktu s Tomášem Pfeifferem, se těším úžasné podpoře pro všechny aktivity, v nichž jsem zapojen v britském a Evropském parlamentu. Takže společně právě i s těmito orgány nadále podporujeme tuto činnost a budeme tak činit i do budoucna.

Chtěl bych upozornit na některé problémy, které vyvstaly právě z Evropského parlamentu. O tom problému někteří z vás budou vědět. Máme tady Noru a Nora se na to určitě bude pamatovat, protože jsem ji kontaktoval zhruba před 10 lety, a kontaktoval jsem také Harshu Gramminger, kterou nyní nahradil Peter Kath, který je dnes s námi také. Šlo o to, že jsme chtěli iniciovat evropskou směrnici, která by se týkala právě alternativní medicíny a dalších věcí.

Herbální medicína

Evropská unie tehdy hodlala vyjmout herbální medicínu z evropských uznávaných praktik a lidé samozřejmě nechápali proč, protože herbální medicína, léčivé byliny, to je něco, co lidstvo používá od samých počátků. A Světová zdravotnická organizace odhaduje, že zhruba 70 % světové populace stále spoléhá na herbální medicínu. Není potřeba zacházet příliš do podrobností.

Jaká je příčina takového kroku? Samozřejmě je to snaha vydělávat peníze. Naši přátelé na druhé straně nejsou zrovna spokojeni s tím, že mají zhruba 55 až 60 miliard dolarů zisku, což pro ně není dostatek.

My jsme si v Anglii říkali, jak tomuto kroku Evropské unie čelit, tedy té snaze o vytvoření nové směrnice. Vytvořili jsme tudíž platformu, abychom bojovali za svá práva.

Před deseti lety jsme zahájili kampaň na záchranu bylinné medicíny, jelikož evropská direktiva znemožnila přístup k těmto terapiím. Velice rychle se nám podařilo získat stovky tisíc podpisů pod petici, abychom zachránili herbální medicínu, aby lidé měli svobodu volby a aby se zkrátka lidé mohli léčit tím, čím se léčit chtějí.

Když lidé mohou nosit, co chtějí, jíst, co chtějí, mohou věřit v takového Boha, v jakého věřit chtějí, proč bychom měli být omezováni v oblasti zdravotní péče?

Právo svobodné volby ve zdravotní péči je nesmírně důležité… Toto se podařilo a součástí kampaně byla i Nora. Potom jsme vládě předali memorandum a ona ho také podepsala. Jsme velmi rádi, že britská vláda udělala obrat o 180 stupňů.

Můj učený přítel, o kterém jsem už hovořil, zde uvedl citát Gándhího. Já bych o něm řekl něco jiného: já vždycky říkám, že pokud nemůžete běžet, kráčejte. Pokud nemůžete kráčet, plazte se. Dnes jsou stovky a stovky různých komunit, nikoli pouze ta, kterou já zastupuji.

Ale jsou to také lidé, kteří představuji západní medicínu, africkou medicínu, jakoukoliv medicínu - tradiční čínskou medicínu, tibetskou medicínu, japonskou medicínu… Čili byl to opravdu obrovský úkol všechny tyto lidi spojit pod jeden deštník a myslím si, že to skutečně byla ta největší výzva, abychom mohli účinně bojovat za svobodu volby.

Nicméně, dnes jsme již všichni dohromady a skutečně se nám podařilo tuto hozenou rukavici zvednout a uspět. Dnes žijeme na nádherných britských ostrovech a můžeme v podstatě praktikovat jakoukoliv medicínu. Je možné tam přivážet suroviny, můžeme importovat například bylinky z Indie, ať v čerstvé nebo sušené podobě… Takže je to takové malinké vítězství, pokud se samozřejmě podíváme na to, jak to vypadá jinde, co se děje například v České republice, v Německu, ve Spojených státech, co se děje všude na světě. Je zapotřebí, aby ten tlak trval.

V rámci našich systémů musíme hovořit k lidem, kteří vytvářejí zákony, kteří vytvářejí pravidla, musíme hovořit jejich jazykem. Samozřejmě mám také určité velice dobré politické přátele v parlamentu. Pokud západní svět může toto udělat pro ájurvédu, zítra udělá totéž pro jógu, pak pro další indické tradiční vědy, jako je Jyotisha, což je indická astronomie a astrologie, která je užívána pro zdraví a zdravotní péči. Podařilo se nám získat pro naši věc skupinu poslanců, kteří s námi začali spolupracovat

Tato setkání, kterých jste se zúčastnil, Tomáši, spolu s těmi poslanci…, pokud se organizuje takové setkání, tak místnosti praskají ve švech. To znamená, že jsou to setkání, kde je o to, co říkáme, velký zájem a skutečně nás to povznáší. Pokud budeme trávit pět let tím, že se naučíme kineziologii nebo ajurvédu, pokud se budeme učit celý život, abychom zvládli jógu, proč bychom se měli nechat usměrňovat některými zastánci evropské medicíny, kteří vůbec nevědí, o čem hovoříme?

Tady jde o to zvyšovat povědomí, nejenom parlamentní komunity, ale všech.

Dnes odpoledne jsme byli velmi laskavě přizváni, abychom zde hovořili. Je tady také paní Rutová, která se s námi zítra připojí v aktivitách souvisejících s mezinárodním dnem jógy. Je to parlament, který by měl v závěru vytvořit pravidla o tom, jestli máme existovat nebo ne. Naštěstí máme přátele, kteří nám pomohou.

Mám s vámi tu čest dnes hovořit i jménem lékařské asociace. Máme určitou sjednocenou sílu, která reprezentuje hodnoty ajurvédy a jógy ve Spojeném království a já bych rád vyzval všechny zástupce, celý veškerý ten panel, který se zde setkal.

Samozřejmě vám všem přeji hodně štěstí ve vašem konání a všechny vás chci opravdu srdečně pozvat k návštěvě (jakmile skončí současná krizová situace), přijeďte za námi. Přijďte se podívat, co se také odehrává v evropském parlamentu, co se odehrává v britském parlamentu, můžete potom poměřovat, jak to vypadá.

Je to samozřejmě dlouhá cesta, ale každá dlouhá cesta začíná tím prvním krokem. Ale jsme na dobré cestě, ve správném směru. Zástupci parlamentu nám začínají naslouchat.

Například v Anglii máme zhruba 70 milionů obyvatel, z čehož 35% uvažuje nebo hodlá uvažovat o tom, že vyzkouší tradiční medicínu. My patříme mezi ty velmi šťastné země světa, kde je přístup k lékařské péči zdarma, my nikomu nic neplatíme. Takže vzdor skutečnosti, že 70 milionů lidí má zdarma přístup k medicíně, tedy ke zdravotní péči, přesto jsou lidé ochotni zaplatit třeba 50, 100, 200 eur nebo liber, aby šli a poradili se s jiným lékařem, například kineziologem nebo shiatsu nebo léčbou reiki. A jsou ochotni za to zaplatit, protože lidé v této zemi vědí, že alopatická medicína nefunguje.

Takže všechny vás vyzývám, anebo potažmo zvu, až se vám to bude hodit, přijeďte se podívat a seznamte se s tou prací, kterou jsme již udělali. Organizujeme přes Zoom asi pět webinářů, je to vždy v pravidelných časech odpoledne našeho času a samozřejmě společně s tím podporujeme nejen tradiční medicínu, ale určité spirituální hodnoty. My jsme zároveň toho podílníci. Je to opravdu dlouhá cesta, ale je zároveň velice fascinující být mezi lidmi, kteří tohle umožňují. Jsou lidé, kteří prostě o našich tradicích nevědí vůbec nic, nevědí nic o léčebné péči podle našich tradic. Ale oni si uvědomují, že i my jsme normální lidé, kteří třeba mají rádi zmrzlinu

A ono je tady také to, co se říká, že prevence je lepší než léčba, ale kolik lidí to skutečně dělá?

Velmi děkuji za tuto krásnou příležitost být s vámi se všemi a těším se na vaši podporu, vaše pokračující vedení za úspěchem, který si tradiční medicíny na této planetě zaslouží.

Děkuji.